06 . 06 . 2023

Energetyka | OZE Branża energetyczna 2023: Virtual Data Room w transakcjach M&A

06 . 06 . 2023

Sytuacja w branży energetycznej w Polsce i w Europie Środkowo-Wschodniej dynamicznie się zmienia. Inwestycje w odnawialne źródła energii zmuszają firmy do poszukiwania innowacyjnych rozwiązań technologicznych oraz nowych modeli biznesowych.

Jednak nie tylko samo pozyskiwanie energii wymaga wsparcia IT. Istnieją już narzędzia, które przyspieszają także transformacje biznesowe, w tym przeprowadzanie transakcji M&A. Jednym z nich jest Virtual Data Room. Co to jest i jak może pomóc w przeprowadzeniu fuzji i przejęć?

Branża energetyczna - statystyki 2023

W związku z rozwojem OZE i ich ogromnym potencjałem branża energetyczna w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej rozwija się bardzo dynamicznie. Spójrzmy na statystyki:

  • Szacuje się, że do 2030 roku 50% zapotrzebowania na energię w Polsce zostanie pokryte z odnawialnych źródeł. Szczególną rolę odegrają tutaj morskie i lądowe farmy wiatrowe, elektrownie wodorowe oraz fotowoltaika. W 2023 nie istnieją już bariery technologiczne, które mogłyby powstrzymać ten trend.
  • Zgodnie z Polityką Energetyczną Polski do 2040 r. OZE pokryje aż 73% zapotrzebowania energetycznego kraju.
  • W Polsce nie brakuje również inwestycji zagranicznych. Przykładowo, firmy Industriens Pension i Better Energy planują zainwestować w fotowoltaikę w Polsce, Danii i Szwecji ponad 800 mln euro. W ten sposób do końca 2024 roku powstanie 15 parków słonecznych, które będą zaopatrywać w zielonę energię Europę Północną.
  • Branża rozwija się również w skali europejskiej. Eesti Energia, estońska firma energetyczna, podpisała umowę z Aquil Clean Energy dotyczącą zakupu energii (PPA) na 1,8 TWh. Energia będzie produkowana na Litwie ze względu na korzystne warunki geograficzne sprzyjające budowaniu elektrowni wiatrowych.

Powyższe statystyki obrazują wiele zmian w branży, która nieustannie poszukuje nowych rozwiązań technologicznych. Według Europejskiego Stowarzyszenia Pomp Ciepła (EHPA) największą rolę w rozwoju energetyki w kolejnych latach odegrają technologia powietrze-woda, cyfryzacja oraz rozwiązania hybrydowe.

Fuzje i przejęcia w branży energetycznej

Ze względu na dynamiczny rozwój branży energetycznej coraz więcej firm poszukuje sposobów na dostosowanie się do zmieniających się warunków biznesowych i opracowuje nowe strategie rynkowe. Efektem tego jest m.in. duża liczba transakcji M&A, czyli fuzji i przejęć. Choć w 2022 roku zaobserwowano ich spadek o 20% ze względu na niepewną sytuację gospodarczą, rosnące ceny energii, inflację, wysokie stopy procentowe i rosyjską inwazję na Ukrainę, ich liczba i wartość wciąż pozostają na wysokim poziomie.

Zgodnie raportem CMS CEE 2023 branża energetyczna zajmuje 4 miejsce na tle innych branż w Europie Środkowo-Wschodniej pod względem liczby transakcji M&A, a ich łączna wartość wyniosła 32.93 mld euro. Co ciekawe, Polska jest tu wiodącym krajem z wynikiem 250 transakcji na łączną kwotę 15.97 mld euro. Kolejnym najsilniejszym rynkiem jest Chorwacja ze znacznie niższym wynikiem – 3.16 mld euro i 80 transakcjami. Do najważniejszych transakcji M&A w tej branży należała fuzja PKN Orlen-PGNiG, przejęcie przez czeską firmę CPI 25% udziałów w austriackiej firmie Immofinanz i przejęcie 1.3 mld euro firmy PKP Energetyka przez polską grupę PGE.

Rozwiązania IT dla branży energetycznej

Wraz z rozwojem sektora OZE konieczna staje się cyfryzacja i modernizacja całej branży. Aby skutecznie ustabilizować nowopowstałą sieć energetyczną oraz zoptymalizować produkcję, dystrybucję i wykorzystanie energii, przedsiębiorstwa muszą sięgać po nowoczesne rozwiązania IT. Do najczęściej wykorzystywanych technologii należą Blockchain, Big Data oraz IoT. Z ich pomocą możliwe jest połączenie rozproszonych źródeł energii odnawialnej w wirtualne elektrownie, których praca będzie na bieżąco monitorowana.

Jednak nie tylko rozwój technologii związanych z OZE wymaga wsparcia IT. Istnieją także rozwiązania, które wspierają transformacje biznesowe, w tym przeprowadzanie transakcji M&A. Należy do nich m.in. Virtual Data Room.

Virtual Data Room a M&A

Czym jest technologia Virtual Data Room i jak wspiera firmy w transakcjach M&A?

Virtual Data Room to technologia wykorzystywana głównie w transakcjach fuzji i przejęć. Stosowana jest przez firmy z różnych sektorów gospodarki, w tym z branży energetycznej. Jest to elektroniczne repozytorium dokumentów służące do przechowywania i przetwarzania poufnych informacji oraz udostępniania ich zawartości innym podmiotom w bezpieczny sposób. Takie narzędzie przyspiesza obieg dokumentów, a co za tym idzie – przeprowadzenie samych transakcji.

Ze względu na to, że coraz więcej firm rezygnuje z tradycyjnych biur i przechowywania dokumentów w formie papierowej, dostępność takich rozwiązań zyskuje na znaczeniu i staje się istotnym elementem transformacji cyfrowej.

VDR w Due Diligence

Jak dokładnie VDR wspiera transakcje fuzji i przejęć? Kluczowym etapem procesów M&A jest udzielenie inwestorom dostępu do dokumentacji spółki, aby możliwe było dokonanie oceny opłacalności i ryzyka, tzw. Due Diligence.

Proces ten można przeprowadzić tradycyjnie, na przykład w siedzibie spółki. Wiąże się to jednak z wyzwaniami logistycznymi. Konieczne jest m.in. przygotowanie pomieszczenia, w których doradcy będą mogli analizować dokumenty oraz ich dojazd do wskazanej lokalizacji, często oddalonej od stałego miejsca pracy. Ponadto przedsięwzięcie musi zostać zorganizowane tak, by nie doszło do spotkania różnych inwestorów, co oznacza, że będą oni musieli przyjeżdżać i prowadzić działania w różnych terminach. Istnieje też ryzyko, że o planowanej transakcji dowiedzą się pracownicy albo że dojdzie do wycieku dokumentów.

Zalety Virtual Data Room

System VDR może skutecznie ochronić firmę przed wspomnianymi sytuacjami. Jakie są zalety korzystania z Virtual Data Room?

  • Bezpieczeństwo
    System VDR pozwala skutecznie zabezpieczyć dokumenty i zapobiec ich udostępnieniu niewłaściwym osobom i podmiotom. Środowisko VDR jest szyfrowane algorytmami stosowanymi w bankowości elektronicznej (EV SSL), a dostęp do informacji jest ściśle monitorowany przez administratora, który decyduje o tym, kto ma wgląd do danych i w jakim zakresie.
  • Due Diligence online
    Dzięki VDR możliwe jest przeprowadzenie procesu Due Diligence w pełni online, bez konieczności dojazdu inwestorów do siedziby firmy. Rozwiązanie zapewnia dostęp do informacji z każdego miejsca na świecie o dowolnej porze, co pozwala na zdalną pracę nad dokumentami.
  • Dyskrecja
    Dzięki możliwości pracy zdalnej oraz szczegółowemu regulowaniu dostępów inwestorzy nie dowiedzą się o sobie nawzajem. Użycie VDR nie wymaga również przygotowywania fizycznej przestrzeni i dezorganizowania pracy firmy. Cały proces przebiega online, a każdy doradca może pracować z własnego biura.
  • Usprawnienie komunikacji i negocjacji
    Dzięki zaawansowanym raportom dostarczonym przez system VDR dogłębnie poznasz intencje inwestorów i przygotujesz się na sesję Q&A. Znacznie ułatwi to komunikację i pomoże zarządzać wieloma pytaniami od drugiej strony transakcji.
  • Compliance
    Korzystając z usługi VDR dostarczanej przez doświadczonego partnera, zyskujesz gwarancję zgodności z wymogami KNF, RODO i polskimi przepisami.
  • Brak wymagań sprzętowych
    Ponieważ VDR jest dostarczane w formie usługi, wymaga jedynie dostępu do komputera i połączenia z Internetem. Zakupem sprzętu i utrzymywaniem infrastruktury koniecznej do obsługi systemu zajmuje się dostawca.

Aby dowiedzieć się więcej o zaletach i zastosowaniu technologii VDR, przeczytaj nasz artykuł: Co to jest Virtual Data Room, czyli wszystko, co powinieneś wiedzieć.

Podsumowanie

Jeśli zależy Ci na poprawie bezpieczeństwa transakcji w branży energetycznej, Virtual Data Room to rozwiązanie dla Ciebie. VDR pomaga przyspieszyć obieg dokumentów oraz skutecznie je zabezpieczyć, dzięki czemu coraz więcej transakcji M&A przebiega z wykorzystaniem tej technologii. Co więcej, nasz system jest przydatny nie tylko w transakcjach typu M&A (Sell-Side, Buy-Side), ale również w projektach związanych z OZE, debiutach giełdowych, emisji akcji, pozyskiwaniu finansowania i audytach.

Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej o VDR, skontaktuj się z nami. Jako doświadczony dostawca odpowiemy na Twoje pytania i pomożemy zaplanować wdrożenie VDR w Twojej organizacji.

Ile głów, tyle pomysłów. Właśnie dlatego każdy z nas dokłada swoją cegiełkę, by zamieszczone treści na naszym blogu były dla Ciebie atrakcyjne i niosły wartość. Odkryj źródło wiedzy i inspiracji dla Twojego biznesu z Fordata.

Chcesz wymienić się wiedzą, podyskutować, zadać pytanie?

Napisz do mnie : #FORDATAteam strona otworzy się w nowym oknie

Efektywne transakcje dla branży energetycznej

POZNAJ VDR poznaj VDR
Może Cię zainteresować