28 . 04 . 2020
M&A M&A w dobie koronawirusa - rynek w punkcie zwrotnym
28 . 04 . 2020
Sytuacja na polskim rynku fuzji i przejęć przypomina dzisiaj kontrolowaną loterię. Część inwestorów i podmiotów zaangażowanych wycofuje się bądź wstrzymuje działania, czekając na stabilizację, z kolei spadki wycen spółek oraz konieczność restrukturyzacji firm zachęciły szukających okazji do zakupów.
W kwartalnym raporcie w Polsce, który opublikowaliśmy 7 kwietnia, wszystko wydaje się być na swoim miejscu. Na prowadzenie wśród podmiotów kupujących wysunął się co prawda sektor finansowy, który wyprzedził długookresowego lidera, sektor TMT, ale to jedyna rzucająca się w oczy zmiana. Śladów pandemii brak. Końcówka analizowanego okresu wskazuje już jednak na pewne poruszenie wśród inwestorów.
Ruch transakcyjny obserwowany z perspektywy naszego systemu VDR wskazuje, że nowe transakcje przesuwane są na termin 1-2 miesiące do przodu. Spójną prognozą, która wynika z nastrojów rynkowych i wyników giełd, jest spodziewana walka o przetrwanie dla wielu firm z wrażliwych sektorów i przesunięcie klasycznego M&A w kierunku restrukturyzacji oraz distressed M&A. Spodziewamy się większej liczby dealów tego typu w perspektywie od 1 miesiąca do pół roku.
To już w tym momencie szerokie widełki, ale rynkowe skutki pandemii będziemy prawdopodobnie obserwować jeszcze w przyszłym roku. Minister zdrowia Łukasz Szumowski zapowiedział w rozmowie z RMF FM z 13 kwietnia “powolne odmrażanie gospodarki”, co ma pomóc polskim firmom wyjść z kryzysu spowodowanego kwarantanną. Ta, według niektórych szacunków, może rozciągnąć się w czasie nawet do 2021 roku. Ostrożność inwestycyjna w takiej sytuacji nie dziwi.
Przegrupowanie na rynku fuzji i przejęć
W perspektywie krótkoterminowej wiele firm stanie przed dylematem związanym z zamykaniem toczących się transakcji. Skłania je do tego ocena prognozowanych synergii kosztów i przychodów oraz natychmiastowe potrzeby w zakresie płynności. Niezbędne będzie zresetowanie priorytetów transakcji w celu odzwierciedlenia nowego spojrzenia na rynek konkurencji – w tym ponownego sprawdzenia ścieżek i możliwości zrealizowania transakcji.
W tej sytuacji firmy powinny nadal koncentrować się na solidnym podejściu do scenariuszy i prognoz, z uwzględnieniem każdego oszacowanego prawdopodobieństwa, aby mieć pewność, że zarządzają tworzeniem wartości. Osoby zaangażowane w transakcje powinny również dostosować się do znaczącej zmiany w dostępie do zasobów, gdyż ograniczenia w podróżach i zamknięte obiekty utrudniają ocenę i wycenę końcową celów. W dłuższej perspektywie nabywcy mogą potrzebować przemyślenia kosztów finansowania na trudnym rynku i rozważyć alternatywne źródła finansowania, aby zawrzeć umowę.
Zauważalne jest wycofywanie się inwestorów z aktualnie prowadzonych projektów, choć dotyczy to prawie wyłącznie branż, które najbardziej ucierpiały na zamknięciu rynku, a więc takich jak gastronomia, turystyka czy sektor beauty. Zagrożone branże rzutują także pośrednio na dostawców szeroko rozumianych usług e-commerce. Przykładem może być aplikacja Booksy. We wrześniu zeszłego roku firma pozyskała 115 milionów złotych finansowania jako prężny startup umożliwiający wygodne umawianie wizyt w salonach kosmetycznych i fryzjerskich. Z powodu lockdownu firma zdecydowała się niedawno na zwolnienie większości zespołu. Podobnych przykładów jest więcej. Pandemia zredukuje liczbę startupów, a te, które przetrwają burzę, zostaną w niedalekiej przyszłości po części przejęte przez większych graczy.
Próby reanimacji w niepewnych czasach
Aż do świąt wielkanocnych nikt tak naprawdę nie wiedział, czego się spodziewać. W tym momencie widać już efekty pewnego oswojenia się z sytuacją, ruch na rynku zaczyna rosnąć. Choć sytuacja gospodarki nadal jest alarmująca, kwiecień jest miesiącem rozpędu. Doradcy inwestycyjni z „wielkiej czwórki” wskazują, że w najbliższym czasie możemy się spodziewać boom’u w branży Life Science. Według Deloitte „terapie genowe, identyfikacja i opracowywanie nowych leków, urządzenia ubieralne oraz telemedycyna będą głównymi trendami na rynku”. Dochodzą do tego rekordowo niskie stopy procentowe. Będzie to zachęcać do inwestycji, a nie lokowania pieniędzy na przykład na lokatach. Za granicą trend ten również się wzmacnia. Według informacji od naszych klientów, sektor life science zwyżkuje także w Czechach i Rumunii.
W sytuacji, gdy w kwestiach atrakcyjności inwestycyjnych gigantycznie traci rynek nieruchomości, na rynku pojawiły się pierwsze skowronki distressed M&A. Serwis Money.pl podaje, że uaktywniła się oferta najmu zwrotnego funduszu INWI, który kupuje nieruchomości głównie od dużych i stabilnych przedsiębiorstw dotkniętych pandemią. “Rozmawiamy obecnie z ponad 10 dużymi firmami, które wcześniej nie były zainteresowane, ale teraz jednak rozważają taką możliwość. Wiodące firmy chcą się skupić na głównej działalności i zaczynają zdawać sobie sprawę, że posiadanie obiektów na własność jest coraz mniej rentowne – mówi prezes funduszu Daniel Radkiewicz.
Podaż zrestrukturyzowanych przedsiębiorstw bądź ich części będzie wzrastać w perspektywie krótko i średnioterminowej. W obecnej sytuacji prowadzenie procesów restrukturyzacyjnych jest jednak utrudnione.
Potrzeba narzędzi obsługi restrukturyzacji
Lockdown wymusił przyspieszoną digitalizację w wielu firmach. Dotyczy ona zarówno samej pracy zdalnej, jak i procesów transakcyjnych i restrukturyzacyjnych, a jej celem jest większa kontrola przepływu dokumentów i przyspieszenie postępowań. Nasi klienci z Czech i Rumunii zgodnie twierdzą, że część prowadzonych przez nich transakcji została wstrzymana z uwagi na brak możliwości kontaktu bezpośredniego z doradcą i wyselekcjonowania dokumentów pod Due Diligence.Firmy dotknięte obostrzeniami związanymi z koronawirusem mogą korzystać z rządowego programu wsparcia, jednak część nie będzie w stanie zapewnić sobie odpowiednich narzędzi do prowadzenia zdalnych procesów, takich jak procesy audytorskie, poszukiwanie inwestowania, zmiana kadrowye czy współpraca z syndykiem. W sytuacji, gdy zarówno firmy, jak i prawnicy czy doradcy inwestycyjni pracują zdalnie, system VDR jest w stanie zabezpieczyć organizację toczących się procesów.
W ramach pomocy firmom uruchomiliśmy zbiórkę na Siępomaga.pl, dzięki której wpłacając dowolną kwotę, przedsiębiorcy otrzymają od nas voucher na bezpłatny miesiąc z VDR, ważny do końca roku. Liczymy, że w ten sposób firmy będą w stanie zabezpieczyć obieg poufnej dokumentacji poza siedzibą firmy, a szpitale zyskają dodatkowe wsparcie w walce z pandemią.
Pandemia COVID-19 niewątpliwie odbiła się negatywnie na nastrojach biznesowych oraz rynku fuzji i przejęć. Spowodowała chaos na zaplanowanej ścieżce przejęć i nowych inwestycji zarówno na rynku polskim, europejskim i światowym. Wśród chaosu z pewnością znajdą się zwycięzcy, ale w najbliższym czasie prawdopodobnie uciekniemy w kierunku bezpieczeństwa. Pociąga to ograniczenie w dostępie do rynków kapitałowych i większą kontrolę warunków transakcji, w szczególności w ramach klauzul o niekorzystnych zmianach. Sektor private equity może być jednym z beneficjentów drastycznej obniżki ratingu na rynkach światowych, ale będzie także zajęty pracą nad kontrolą spółek w istniejących portfelach.
W zdecydowanie najgorszym położeniu są jednak przedsiębiorstwa. Dysponując narzędziem, które jest w stanie ułatwić prowadzenie pewnych koniecznych w obecnej sytuacji procesów restrukturyzacyjnych, staramy się wspomóc polskie firmy w tym nieoczekiwanym i trudnym wyzwaniu.
Podobał Ci się artykuł?

Ile głów, tyle pomysłów. Właśnie dlatego każdy z nas dokłada swoją cegiełkę, by zamieszczone treści na naszym blogu były dla Ciebie atrakcyjne i niosły wartość. Odkryj źródło wiedzy i inspiracji dla Twojego biznesu z Fordata.
Chcesz wymienić się wiedzą, podyskutować, zadać pytanie?
Napisz do mnie : #FORDATAteam strona otworzy się w nowym oknie
Restrukturyzacja online szybciej niż myślisz. Udostępniaj dokumenty firmy z pełną kontrolą i bezpieczeństwem
ZACZYNAMY Testuj bezpłatnie przez 14 dni-
01 . Rola sztucznej inteligencji i automatyzacji w Virtual Data Roomach i M&A
Dowiedz się, jak AI i automatyzacja w VDR wspomaga badanie Due Diligence i transakcje fuzji i przejęć.
18.04.2025
-
02 . Transakcje M&A i Virtual Data Room: dlaczego to idealne połączenie?
Rola Virtual Data Roomu w procesach M&A jest kluczowa dla powodzenia transakcji. Jak można je usprawnić z pomocą VDR?
16.04.2025
-
03 . Virtual Data Rooms: Kluczowe funkcje i korzyści
Jakich funkcji szukać w Virtual Data Room i jakie korzyści one przynoszą? Bezpieczna internetowa Due Diligence jest tutaj.
03.04.2025
-
04 . Biznes, bezpieczne udostępnianie plików i Virtual Data Room – idealne połączenie
Dowiedz się, dlaczego Virtual Data Room jest idealnym narzędziem do bezpiecznego przesyłania plików w środowisku biznesowym.
26.03.2025
-
05 . Co to jest Virtual Data Room (VDR) i jak działa?
Virtual Data Room (VDR) to internetowe repozytorium, które umożliwia bezpieczne zawieranie transakcji i należytą staranność. Dowiedz się o tym wszystkiego.
10.03.2025
-
06 . Jak VDR pomaga minimalizować ryzyko i zwiększać wartość transakcji w sektorze TMT?
Branża TMT stale podlega procesom M&A. Dowiedz się, jak VDR pomaga minimalizować ryzyko i zwiększać wartość transakcji w sektorze TMT. Poznaj korzyści i wyzwania związane z jego zastosowaniem w procesach fuzji i przejęć.
09.12.2024
-
07 . Bolt-on - strategia ‘Kup i zbuduj’
Bolt-on, czyli proces przejęcia mniejszej firmy, to jedna z popularnych strategii stosowanych przez duże korporacje, inwestorów private equity oraz fundusze venture capital.
25.11.2024
-
08 . Wzór na pomyślny proces M&A
Pomyślny proces fuzji i przejęć to wynik synergii wielu składowych. Skuteczne przeprowadzenie fuzji lub przejęcia może być kluczem do zdobycia przewagi konkurencyjnej, a nawet przetrwania na rynku.
19.08.2024
-
09 . Jak VDR może wspomóc rozwój branży OZE w 2024 roku?
W 2024 roku branża OZE stoi przed nowymi możliwościami i wyzwaniami. Dzięki programom wsparcia finansowego, jak FENX.02.02, sektor odnawialnych źródeł energii ma szansę na dynamiczny rozwój.
02.05.2024
-
10 . M&A regionu DACH w 2024 roku: Powrót fali wzrostowej?
Dane wskazują, że rynek M&A w regionie DACH czeka w roku 2024 spore ożywienie. Co może się wydarzyć?
03.04.2024
-
11 . Trendy M&A na rynku CEE w 2024 roku oczami kupujących
Nastroje na rynku fuzji i przejęć w Europie Środkowo-Wschodniej (CEE) w 2024 roku: mieszanka ostrożnego optymizmu, entuzjazmu i dużej awersji do ryzyka.
08.03.2024
-
12 . M&A a gaming: opowieść o inwestycjach, przejęciach i pojawiających się trendach
Ścieżka branży gier w ostatnim okresie była nieprzewidywalna. Pierwszy kwartał 2023 r., naznaczony okresem ochłodzenia po intensywnym wzroście w czasie pandemii, przyniósł znaczny spadek inwestycji w tej branży na świecie.
15.09.2023
-
13 . Krajobraz M&A w regionie Bliskiego Wschodu: wyzwania i szanse
Bliski Wschód od dawna uznawany jest za dynamiczny i rozwijający się region, a jego sektor fuzji i przejęć nie jest wyjątkiem. W ostatnich latach widoczna była znaczna aktywność na tej płaszczyźnie, napędzana różnymi czynnikami.
11.08.2023
-
14 . Branża energetyczna 2023: Virtual Data Room w transakcjach M&A
Sytuacja w branży energetycznej w Polsce i w Europie Środkowo-Wschodniej dynamicznie się zmienia. Inwestycje w odnawialne źródła energii – jak wyglądają?
06.06.2023
-
15 . Po co VDR w procesie Due Diligence?
Procesy fuzji i przejęć stanowią stały element świata gospodarczego. Ich celem jest osiągnięcie korzyści str…
27.05.2023
-
16 . Perspektywy na rok 2023 dla transakcji M&A w Skandynawii
Kraje skandynawskie są uważane za stabilne i rozwinięte rynki z silnymi gospodarkami. Jakie kluczowe trendy będą napędzały rynek fuzji i przejęć w krajach nordyckich w roku 2023?
27.04.2023
-
17 . Jak wyglądają transakcje M&A w 2022 roku?
Co oprócz wojny wpływa na transakcje M&A w 2022 roku? Analizujemy najważniejsze czynniki, które kształtują światowy rynek fuzji i przejęć.
28.06.2022
-
18 . Proces M&A. Jakie korzyści przynosi system FORDATA?
W momencie gdy w związku z koronawirusem firmy dookoła cyfryzują się na potęgę i optymalizują mo…
11.09.2020
-
19 . Etapy badania Due Diligence – sprzedaż biznesu krok po kroku
Każda dobra decyzja inwestycyjna opiera się na solidnej wiedzy na temat danego przedsiębiorstwa i pr…
25.06.2019
-
20 . Badanie Due Diligence spółki - na czym polega i jak przebiega proces?
Wyjaśniamy czym jest oraz jak przebiega badanie Due Diligence. Sprawdź jak rozwiązania VDR mogą pomóc w procesie badania spółki.
18.06.2019
-
21 . Raport #MnAIndexPoland 4 kwartał 2018
Podsumowanie 4 kwartału 2018 roku i opis najciekawszych transakcji. 4Q – od wielu lat najbardziej aktywny w całym roku.
09.01.2019
-
22 . Vendor Due Diligence - wartość przygotowania się do negocjacji
Jak właściciele spółki powinni przygotować się do negocjacji, by wynieść jak najwięcej korzyści ze sprzedaży własnego podmiotu? Korzyści z przeprowadzenia Vendor Due Diligence
09.11.2015
-
23 . Jak pomagamy w Due Diligence? Lista dokumentów.
Transakcje M&A to procesy, w których czas ma ogromne znaczenie. Każde, nawet najmniejsze wsparcie…
10.03.2014