10 . 03 . 2014
DUE DILIGENCE Jak pomagamy w Due Diligence? Lista dokumentów.
10 . 03 . 2014
Transakcje M&A to procesy, w których czas ma ogromne znaczenie. Każde, nawet najmniejsze wsparcie, którego celem jest skrócenie czasu potrzebnego do przygotowania transakcji oraz czasu wykonania badania Due Diligence jest na wagę złota (o tym, jak ważny jest VDR w procesie Due Diligence pisaliśmy w artykule Po co VDR w procesie Due Diligence).
Dlatego też rozwój świadczonych przez FORDATA usług, nie ogranicza się tylko do rozwoju platformy VDR. Dążymy również do stałego poszerzania i usprawniania usług wspomagających świadczonych przez nasz Zespół. Wszystko po to, aby odciążyć naszych klientów w zakresie właściwego przygotowania i organizacji poufnej dokumentacji, która jest sercem każdego procesu Due Diligence. Liczy się tu zarówno jakość udostępnianych plików, ich właściwe ustrukturyzowanie, nazewnictwo, ale także przygotowanie plików w taki sposób, aby zagwarantować jak najbardziej efektywną pracę inwestorom. Ale o tym za chwilę.
FORDATA VDR - jak świadomie zarządzać dokumentacją?
Dostęp do platformy FORDATA Virtual Data Room daje ogromne możliwości świadomego zarządzania dokumentacją, która na potrzeby konkretnej transakcji M&A udostępniania jest online. Ale nie wystarczy tylko załadować plików do systemu, liczy się ich odpowiednie przygotowanie w taki sposób, aby praca z poufną dokumentacją była komfortowa. Pamiętajmy o tym, że Virtual Data Roomy w przypadku transakcji M&A nie są wykorzystywane do przekazywania plików (jak FTP czy Dropbox), ponieważ mają zagwarantować możliwość kontrolowanej analizy dokumentów w ramach systemu. Tak więc najbardziej liczy się tu rozmiar umieszczanych dokumentów. Im mniejszy plik, tym lepiej. Dokumenty otwierają się wówczas szybciej i bez strat w jakości oraz czytelności. Udostępnienie 500 stronicowego dokumentu, który waży kilkaset megabajtów nie jest najlepszym pomysłem. Dlatego też FORDATA przed umieszczeniem dokumentów w systemie optymalizuje pliki, zachowując oczywiście ich oryginalną jakość. Jeśli to nie pomoże, pliki dzielone są na części. W efekcie badanie Due Diligence dokonywane przez Inwestorów jest możliwie najbardziej efektywne.
Wyzwania podczas udostępniania dokumentacji doradcom i inwestorom
Podstawowa rzecz, ale wciąż będąca wyzwaniem dla wielu Spółek przygotowujących się do procesu M&A, to zebranie i uporządkowanie wymaganej przez doradcę listy dokumentów, często rozproszonej po oddziałach znajdujących się w wielu odległych miastach. Na dalszym etapie wyzwaniem okazuje się także skanowanie dokumentów. Kluczowe staje się właściwe przygotowanie plików do skanowania, podzielenie ich na obszary tematyczne, docelowe nazwanie zeskanowanych plików tak, aby nazwa wskazywała zawartość dokumentu. Rzecz wydawać się może trywialna, ale ma istotne znaczenie dla Due Diligence. Wpływa na efektywność pracy Inwestorów (Jak znaleźć konkretne dokumenty w zbiorze kilku tysięcy plików?), ale także na postrzeganie Spółki przez potencjalnych partnerów jako zorganizowaną i nowoczesną. Dlatego też FORDATA wspiera swoich klientów także na tym etapie. Czy to w siedzibie Klienta, czy w rozproszonych oddziałach, FORDATA może zająć się przeprowadzeniem całego procesu skanowania. W sytuacji, w której Klient podejmuje decyzję o samodzielnym zorganizowaniu skanowania, dysponujemy kompendium dobrych praktyk w formie pisemnych instrukcji, co do odpowiedniego dzielenia, czy oznaczania dokumentów przed skanowaniem. Wskazówki te oszczędzają sporo czasu oraz pozwalają na bardziej efektywne przejście przez ten etap.
Dobre praktyki - lista dokumentów w Due Diligence
W zależności od potrzeby biznesowej oraz fazy przygotowań projektu, w której znajduje się Klient, do dyspozycji są przykładowe indeksy, dostosowane do rodzaju projektu, transakcji, czy rynku, zarówno w formie gotowej struktury folderów i pod-folderów, jak i listy dokumentów w pliku Excel. Indeksy, przygotowane w polskiej i angielskiej wersji językowej, stanowić mogą trzon w oparciu o który klient zbuduje swoją własną strukturę. W przypadku, gdy Klient posiada już opracowaną w całości lub w części strukturę, FORDATA może dodatkowo zająć się stworzeniem i/lub uporządkowaniem dokumentów na dysku, nadaniem plikom i folderom odpowiednich nazw czy numeracji i po skompletowaniu finalnej wersji, przeniesieniem jej w VDR.
Przygotowujesz się do due diligence? Pobierz przykładowy indeks
Jak uzyskać pełną kontrolę nad dokumentacją i zachować jej poufność?
Kluczowa w procesach M&A jest kontrola nad dokumentami i zagwarantowanie ich poufności. Dlatego też jedną z usług oferowanych przez nasz zespół jest konwersja plików do formatu PDF, który gwarantuje najwyższy możliwy poziom zabezpieczeń. W celu zapewnienia odpowiedniej jakości dokumentów, są one weryfikowane pod względem czytelności obrazu, orientacji tekstu, czy jakości skanowania. Dodatkowo wybrane elementy tekstu, które powinny zostać poufne (np. wartość umowy, nazwa kontrahenta itp.) są ukrywane. Proces ten nazywa się tzw. białkowaniem tekstu. W sytuacji, kiedy dostarczone przez Klienta pliki zabezpieczone są dodatkowym hasłem, na potrzeby załadowania do VDR możliwe jest wyszukanie oraz usunięcie zbędnych zabezpieczeń.
Dedykowany Opiekun Projektu w pakiecie FORDATA
Od początku współpracy do dyspozycji Klienta jest dedykowany Opiekun Projektu, który z wyspecjalizowanymi konsultantami Działu Wsparcia Technicznego, asystuje Klientowi na każdym etapie trwania projektu, oferując wsparcie zarówno merytoryczne, jak i operacyjne. Po przejściu przez okres przygotowawczy i odpowiednim zorganizowaniu dokumentacji, towarzyszymy Klientowi kontynuując wykonywanie zleceń na jego życzenie oraz proaktywnie asystując w podejmowaniu codziennych wyzwań. W FORDATA nie ma rzeczy niemożliwych! #FORDATATeam jest dla Ciebie!
Podobał Ci się artykuł?
Ile głów, tyle pomysłów. Właśnie dlatego każdy z nas dokłada swoją cegiełkę, by zamieszczone treści na naszym blogu były dla Ciebie atrakcyjne i niosły wartość. Odkryj źródło wiedzy i inspiracji dla Twojego biznesu z Fordata.
Chcesz wymienić się wiedzą, podyskutować, zadać pytanie?
Napisz do mnie : #FORDATAteam strona otworzy się w nowym oknie
Przygotowujesz się do due diligence? Pobierz przykładowy indeks
POBIERZ Pobierz przykładowy indeks-
01 . Jak VDR pomaga minimalizować ryzyko i zwiększać wartość transakcji w sektorze TMT?
Branża TMT stale podlega procesom M&A. Dowiedz się, jak VDR pomaga minimalizować ryzyko i zwiększać wartość transakcji w sektorze TMT. Poznaj korzyści i wyzwania związane z jego zastosowaniem w procesach fuzji i przejęć.
09.12.2024
-
02 . Bolt-on - strategia ‘Kup i zbuduj’
Bolt-on, czyli proces przejęcia mniejszej firmy, to jedna z popularnych strategii stosowanych przez duże korporacje, inwestorów private equity oraz fundusze venture capital.
25.11.2024
-
03 . Wzór na pomyślny proces M&A
Pomyślny proces fuzji i przejęć to wynik synergii wielu składowych. Skuteczne przeprowadzenie fuzji lub przejęcia może być kluczem do zdobycia przewagi konkurencyjnej, a nawet przetrwania na rynku.
19.08.2024
-
04 . Jak VDR może wspomóc rozwój branży OZE w 2024 roku?
W 2024 roku branża OZE stoi przed nowymi możliwościami i wyzwaniami. Dzięki programom wsparcia finansowego, jak FENX.02.02, sektor odnawialnych źródeł energii ma szansę na dynamiczny rozwój.
02.05.2024
-
05 . M&A regionu DACH w 2024 roku: Powrót fali wzrostowej?
Dane wskazują, że rynek M&A w regionie DACH czeka w roku 2024 spore ożywienie. Co może się wydarzyć?
03.04.2024
-
06 . Trendy M&A na rynku CEE w 2024 roku oczami kupujących
Nastroje na rynku fuzji i przejęć w Europie Środkowo-Wschodniej (CEE) w 2024 roku: mieszanka ostrożnego optymizmu, entuzjazmu i dużej awersji do ryzyka.
08.03.2024
-
07 . M&A a gaming: opowieść o inwestycjach, przejęciach i pojawiających się trendach
Ścieżka branży gier w ostatnim okresie była nieprzewidywalna. Pierwszy kwartał 2023 r., naznaczony okresem ochłodzenia po intensywnym wzroście w czasie pandemii, przyniósł znaczny spadek inwestycji w tej branży na świecie.
15.09.2023
-
08 . Krajobraz M&A w regionie Bliskiego Wschodu: wyzwania i szanse
Bliski Wschód od dawna uznawany jest za dynamiczny i rozwijający się region, a jego sektor fuzji i przejęć nie jest wyjątkiem. W ostatnich latach widoczna była znaczna aktywność na tej płaszczyźnie, napędzana różnymi czynnikami.
11.08.2023
-
09 . Branża energetyczna 2023: Virtual Data Room w transakcjach M&A
Sytuacja w branży energetycznej w Polsce i w Europie Środkowo-Wschodniej dynamicznie się zmienia. Inwestycje w odnawialne źródła energii – jak wyglądają?
06.06.2023
-
10 . Po co VDR w procesie Due Diligence?
Procesy fuzji i przejęć stanowią stały element świata gospodarczego. Ich celem jest osiągnięcie korzyści str…
27.05.2023
-
11 . Perspektywy na rok 2023 dla transakcji M&A w Skandynawii
Kraje skandynawskie są uważane za stabilne i rozwinięte rynki z silnymi gospodarkami. Jakie kluczowe trendy będą napędzały rynek fuzji i przejęć w krajach nordyckich w roku 2023?
27.04.2023
-
12 . Jak wyglądają transakcje M&A w 2022 roku?
Co oprócz wojny wpływa na transakcje M&A w 2022 roku? Analizujemy najważniejsze czynniki, które kształtują światowy rynek fuzji i przejęć.
28.06.2022
-
13 . Proces M&A. Jakie korzyści przynosi system FORDATA?
W momencie gdy w związku z koronawirusem firmy dookoła cyfryzują się na potęgę i optymalizują mo…
11.09.2020
-
14 . M&A w dobie koronawirusa - rynek w punkcie zwrotnym
Sytuacja na polskim rynku fuzji i przejęć przypomina dzisiaj kontrolowaną loterię. Część inwestorów i podmiotów…
28.04.2020
-
15 . Etapy badania Due Diligence – sprzedaż biznesu krok po kroku
Każda dobra decyzja inwestycyjna opiera się na solidnej wiedzy na temat danego przedsiębiorstwa i pr…
25.06.2019
-
16 . Badanie Due Diligence spółki - na czym polega i jak przebiega proces?
Wyjaśniamy czym jest oraz jak przebiega badanie Due Diligence. Sprawdź jak rozwiązania VDR mogą pomóc w procesie badania spółki.
18.06.2019
-
17 . Raport #MnAIndexPoland 4 kwartał 2018
Podsumowanie 4 kwartału 2018 roku i opis najciekawszych transakcji. 4Q – od wielu lat najbardziej aktywny w całym roku.
09.01.2019
-
18 . Vendor Due Diligence - wartość przygotowania się do negocjacji
Jak właściciele spółki powinni przygotować się do negocjacji, by wynieść jak najwięcej korzyści ze sprzedaży własnego podmiotu? Korzyści z przeprowadzenia Vendor Due Diligence
09.11.2015