27 . 04 . 2023

M&A Perspektywy na rok 2023 dla transakcji M&A w Skandynawii

27 . 04 . 2023

Kraje skandynawskie są uważane za stabilne i rozwinięte rynki z silnymi gospodarkami. W roku 2022 zauważalna była jednak duża niepewność inwestycyjna. Jak kształtować będzie się rynek w roku 2023? Jakie kluczowe trendy będą napędzały rynek fuzji i przejęć w krajach nordyckich?

Po naszej ostatniej wizycie w Londynie w ramach “Nordic M&A Forum 2023” organizowanego przez Swedish Chamber of Commerce for the UK, zebraliśmy wiele wniosków i wartościowych insightów. W tym artykule chcemy podzielić się najciekawszymi liczbami ze skandynawskich rynków M&A, a także wskazać, jakie mogą być kierunki rozwoju w nadchodzących miesiącach.

Trendy rynku fuzji i przejęć w Skandynawii w 2023 roku

W ostatnich latach na rynku nordyckim miało miejsce kilka znaczących przejęć i fuzji w różnych sektorach. Chociaż w roku 2022 odnotowano ogólny spadek aktywności w tym obszarze, to obiecująco wygląda rok 2023. Obserwując rynek możemy wskazać na kilka trendów, które będą wpływać na jego rozwój.

Jednym z kluczowych trendów, który utrzyma się w roku 2023 jest dominacja sektora przemysłowego i chemicznego (I&C), który stanowił w roku 2022 ponad jedną czwartą wszystkich fuzji i przejęć w krajach nordyckich pod względem wartości. W sektorze tym przeprowadzono kilka dużych transakcji, w tym przejęcie szwedzkiej firmy Envirotainer przez EQT Private Equity i Mubadala, jak również przejęcie duńskich producentów składników Chr. Hansen i Novozymes.

Dominacja inwestycji w technologię

Kolejnym zauważalnym trendem jest siła sektora technologii, mediów i telekomunikacji (TMT) pod względem wolumenu transakcji, chociaż sektor ten nie znalazł się w pierwszej dziesiątce transakcji w regionie. W sektorze TMT infrastruktura cyfrowa stała się głównym tematem inwestycyjnym dla sponsorów finansowych, częściowo ze względu na wykładnicze tempo wzrostu ilości danych na świecie oraz rosnące znaczenie dostawców podstawowych usług. Przyszłość rynku nordyckiego w tym zakresie wydaje się obiecująca. Firmy nordyckie często inwestują w technologie i innowacje, co prowadzi do powstawania startupów, które mogą stać się przedmiotem zainteresowania większych firm.

Zrównoważony rozwój krajów nordyckich

Reputacja krajów nordyckich w zakresie zdrowia i dobrego samopoczucia również odegrała rolę w napędzaniu aktywności w zakresie fuzji i przejęć. Jako przykład warto wskazać jedną z największych transakcji w Danii – przejęcie firmy Novozymes (producent enzymów) przez Chr. Hansen (firma biotechnologiczna, która podąża w kierunku zrównoważonej przyszłości). Rosnący trend oparty na roślinach i alternatywnych białkach w przemyśle spożywczym również doprowadził do zwiększenia aktywności w zakresie fuzji i przejęć w tym obszarze, ponieważ firmy starają się wykorzystać popyt na zdrowsze i bardziej zrównoważone opcje żywnościowe.

Dynamiczny i innowacyjny rozwój sektora energetycznego

Przemysł energetyczny w Skandynawii jest silny i innowacyjny, a jednocześnie charakteryzuje się wysoką świadomością ekologiczną i zrównoważonym rozwojem. Kraje skandynawskie wykorzystują różnorodne źródła energii. Sektor ten jest nadal obiecującym obszarem do inwestowania – kraje nordyckie posiadają jedne z najlepszych zasobów na świecie. Co może okazać się szczególnie wartościowe w kontekście wymogów UE względem norm emisji. Pewnym jest, że osiągnięcie zerowej emisji netto do 2050 roku będzie trudne i może oznaczać konieczność wielu zmian. To nie zmienia jednak faktu, że istnieje wiele krótkoterminowych możliwości inwestowania w energię odnawialną, w tym projekty związane z energią słoneczną i morską energią wiatrową. Projekty hybrydowe obejmujące energię wodorową również będą przybierały na znaczeniu i popularności. Morze Północne będzie odgrywać ważną rolę w przyszłości energetycznej regionu, a połączenie z krajami bałtyckimi i Polską będzie istotne dla rozwoju branży.

Aktywność funduszy private equity na wysokim poziomie

Skandynawia jest regionem o wysokim poziomie innowacyjności i biznesowej aktywności, co przyciąga inwestorów private equity z całego świata. Aktywność private equity w krajach nordyckich stale wzrasta, a EQT Private Equity po raz kolejny przewodziło stawce, sprzedając swoje udziały w duńskim producencie aparatów słuchowych WS Audiology za 5,7 mld USD. Warto wspomnieć, że duża część aktywności funduszy PE/VC skupia się na branżach tj. technologia, opieka zdrowotna, energia i przemysł spożywczy. Można oczekiwać, że aktywność private equity w Skandynawii będzie utrzymywała się na wysokim poziomie w nadchodzących latach.

Jeśli chodzi o poszczególne rynki, Szwecja pozostała najbardziej aktywnym rynkiem fuzji i przejęć, odpowiadając za prawie połowę wartości wszystkich transakcji w regionie. Dania i Norwegia pomimo mniejszego udziału w regionie, wykazały się odpornością na globalne problemy. W zakresie wolumenu transakcji w roku 2022, Dania odnotowała spadek o zaledwie 3% względem roku 2021, a Norwegia wzrost o 1% w stosunku do roku 2021. Co ciekawe, Dania w tym samym okresie (rok 2022) odnotowała 35% wzrost wartości fuzji i przejęć, osiągając poziom 24,6 mld USD. Stało się tak m.in. dzięki wspomnianej już największej duńskiej transakcji roku – połączeniu producentów składników Chr. Hansen i Novozymes, której wqartość wyniosła 10,6 mld USD. Tymczasem w Finlandii zaobserwowano silną koncentrację na sektorze TMT – 6 z 10 największych transakcji ogłoszonych w tym kraju w 2022 r. dotyczyło właśnie tego sektora.

Przyszłość rynku transakcyjnego w Skandynawii

Patrząc w najbliższą przyszłość, oczekuje się, że silna reputacja państw nordyckich w zakresie innowacji i technologii będzie nadal napędzać aktywność w zakresie fuzji i przejęć, szczególnie w obszarach infrastruktury cyfrowej, zdrowia i odnowy biologicznej oraz alternatywnych białek. Dodatkowo, firmy private equity prawdopodobnie nadal będą poszukiwać możliwości wzrostu i konsolidacji na rynkach regionu. Podczas gdy sytuacja makroekonomiczna i geopolityczna mogła spowolnić aktywność w zakresie fuzji i przejęć w krajach nordyckich w 2022 roku, silne podstawy regionu i długoterminowe perspektywy wzrostu sprawiają, że jest on atrakcyjnym miejscem dla inwestorów krajowych i międzynarodowych.

Ile głów, tyle pomysłów. Właśnie dlatego każdy z nas dokłada swoją cegiełkę, by zamieszczone treści na naszym blogu były dla Ciebie atrakcyjne i niosły wartość. Odkryj źródło wiedzy i inspiracji dla Twojego biznesu z Fordata.

Chcesz wymienić się wiedzą, podyskutować, zadać pytanie?

Napisz do mnie : #FORDATAteam strona otworzy się w nowym oknie

Optymalizacja to sukces projektów transakcyjnych. Wypróbuj FORDATA VDR za darmo przez 14 dni.

ROZPOCZNIJ TESTOWANIE ROZPOCZNIJ TESTOWANIE
Może Cię zainteresować