W momencie gdy w związku z koronawirusem firmy dookoła cyfryzują się na potęgę i optymalizują modele swojego działania, odpowiedzią musi być jeszcze większa kontrola, wygoda i szybkość prowadzenia procesów wewnątrz i na zewnątrz organizacji. Jak odpowiedzieć na te potrzeby z perspektywy transakcji fuzji i przejęć?
Po początkowych marcowych zawirowaniach dosyć szybko można było wywnioskować, że lockdown jedynie opóźni toczące się transakcje i wstrzyma nowe, ale nie przekreśli planów inwestycyjnych i rozwoju lokalnej gospodarki. Lecące w dół akcje spółek nie spowodowały lawiny bankructw, choć większość branż oczywiście została bardzo mocno dotknięta przez obostrzenia. Pandemia wywołała natomiast rewolucję w podejściu firm do zasobów, komunikacji, sposobu organizowania pracy, a nierzadko wymusiła całkowitą zmianę strategii działania przedsiębiorstw. Optymalizacja zyskała status wartości nadrzędnej.
Skoro firmy nie porzuciły swoich długofalowych planów, zmianie musiała ulec forma ich realizacji. Branża M&A postawiła sobie nowe pytania. Jak zorganizować pracę specjalistów w trybie zdalnym? Jak dotrzeć do inwestorów zagranicznych, gdy podróże międzynarodowe zostały wstrzymane? Jak obniżyć koszty prowadzenia procesu M&A?
Obserwujemy tę sytuację od środka jako dostawca narzędzi dedykowanych dla procesów M&A, co opisywaliśmy m.in. w raporcie M&A Index Poland, 2Q2020. Wiemy też, że jako rozwiązanie online, FORDATA Virtual Data Room bardzo dobrze odpowiada na te pilne potrzeby. Nasz system został w końcu stworzony w celu wirtualizacji procesów takich jak Due Diligence, jak i – szerzej – bezpiecznej wymiany poufnych informacji i dokumentów online.
W sierpniowym artykule Parkietu na temat fuzji i przejęć Alicja Kukla-Kowalska tak komentowała obecną sytuację na rynku M&A:
"Największą aktywność widać obecnie przede wszystkim w nieruchomościach (logistyka, magazyny), telekomunikacji (Play rozważa sprzedaż części portfolio mobilnego o wartości ok. 800 mln euro, a Cyfrowy Polsat – sprzedaż stacji bazowych), life science (widoczna jest konsolidacja branży dentystycznej i medycznej), w energetyce konwencjonalnej (budowa multienergetycznego koncernu na bazie PKN Orlen) i odnawialnej (inwestycje off-shore i wyczekiwana zmiana przepisów dotycząca zablokowanej w Polsce energetyki wiatrowej na lądzie). Dużą aktywność widać już od lat również w sektorze TMT, czyli wśród firm technologicznych, mediowych i telekomunikacyjnych.”
FORDATA w transakcjach Fuzji i Przejęć
Przyspiesz i usprawnij proces z narzędziem Virtual Data Room!
Zdjęcie główne: Unsplash.com