Bezpłatny webinar 19 października - M&A Index Poland, 3 kw. 2021 Zapisz się!

Proces M&A. Jakie korzyści przynosi system FORDATA?

W momencie gdy w związku z koronawirusem firmy dookoła cyfryzują się na potęgę i optymalizują modele swojego działania, odpowiedzią musi być jeszcze większa kontrola, wygoda i szybkość prowadzenia procesów wewnątrz i na zewnątrz organizacji. Jak odpowiedzieć na te potrzeby z perspektywy transakcji fuzji i przejęć?

W 2020 roku liczba transakcji fuzji i przejęć w Polsce nie spadnie, a może nawet delikatnie wzrosnąć w stosunku do roku ubiegłego. Cały obszar CEE pozostaje atrakcyjnym rynkiem, a w porównaniu do reszty świata wygląda wręcz jak jeden z niewielu ocalałych po pandemii większych regionów, na który inwestorzy patrzą z dużymi nadziejami.

Po początkowych marcowych zawirowaniach dosyć szybko można było wywnioskować, że lockdown jedynie opóźni toczące się transakcje i wstrzyma nowe, ale nie przekreśli planów inwestycyjnych i rozwoju lokalnej gospodarki. Lecące w dół akcje spółek nie spowodowały lawiny bankructw, choć większość branż oczywiście została bardzo mocno dotknięta przez obostrzenia. Pandemia wywołała natomiast rewolucję w podejściu firm do zasobów, komunikacji, sposobu organizowania pracy, a nierzadko wymusiła całkowitą zmianę strategii działania przedsiębiorstw. Optymalizacja zyskała status wartości nadrzędnej.

FORDATA VDR - jak zorganizować proces M&A zdalnie?

Skoro firmy nie porzuciły swoich długofalowych planów, zmianie musiała ulec forma ich realizacji. Branża M&A postawiła sobie nowe pytania. Jak zorganizować pracę specjalistów w trybie zdalnym? Jak dotrzeć do inwestorów zagranicznych, gdy podróże międzynarodowe zostały wstrzymane? Jak obniżyć koszty prowadzenia procesu M&A?

Obserwujemy tę sytuację od środka jako dostawca narzędzi dedykowanych dla procesów M&A, co opisywaliśmy m.in. w raporcie M&A Index Poland, 2Q2020. Wiemy też, że jako rozwiązanie online, FORDATA Virtual Data Room bardzo dobrze odpowiada na te pilne potrzeby. Nasz system został w końcu stworzony w celu wirtualizacji procesów takich jak Due Diligence, jak i – szerzej – bezpiecznej wymiany poufnych informacji i dokumentów online.

Jeśli jesteś właścicielem firmy i prowadzisz lub planujesz sprzedaż przedsiębiorstwa, FORDATA VDR umożliwi Ci między innymi:

Virtual Data Room - zalety cyfryzacji dla spółek

W sierpniowym artykule Parkietu na temat fuzji i przejęć Alicja Kukla-Kowalska tak komentowała obecną sytuację na rynku M&A:

"Największą aktywność widać obecnie przede wszystkim w nieruchomościach (logistyka, magazyny), telekomunikacji (Play rozważa sprzedaż części portfolio mobilnego o wartości ok. 800 mln euro, a Cyfrowy Polsat – sprzedaż stacji bazowych), life science (widoczna jest konsolidacja branży dentystycznej i medycznej), w energetyce konwencjonalnej (budowa multienergetycznego koncernu na bazie PKN Orlen) i odnawialnej (inwestycje off-shore i wyczekiwana zmiana przepisów dotycząca zablokowanej w Polsce energetyki wiatrowej na lądzie). Dużą aktywność widać już od lat również w sektorze TMT, czyli wśród firm technologicznych, mediowych i telekomunikacyjnych.”

Branże te, a zwłaszcza life science, nieruchomości komercyjne oraz energetyka, podlegają wzmożonej cyfryzacji, która ma zoptymalizować funkcjonowanie przedsiębiorstw. Właściciele spółek kładą obecnie ogromny nacisk na obniżenie kosztów, skrócenie czasu trwania procesów oraz zdalną kontrolę nad przepływem informacji, również w kontekście ruchów konsolidacyjnych i restrukturyzacyjnych.
System FORDATA jako narzędzie szeroko wykorzystywane przez największe polskie spółki w procesach M&A, jest kompleksowym rozwiązaniem w czasach koronawirusa. Dotyczy to zarówno ochrony wrażliwych informacji i wymiany dokumentów w czasie pracy zdalnej i poza siecią firmową, wygody prowadzenia rozmów z audytorami, bankami czy inwestorami, a także usprawnienia i przyspieszenia procesów angażujących wiele stron. O zaletach, jakie Virtual Data Room przynosi w procesach fuzji i przejęć, a także organizacji pracy przedsiębiorstw, dowiecie się więcej na stronie poświęconej korzyściom, a także z naszego artykułu Przyspieszona cyfryzacja – koronawirus a restrukturyzacja firmy.

FORDATA w transakcjach Fuzji i Przejęć

Przyspiesz i usprawnij proces z narzędziem Virtual Data Room!

Jeśli artykuł był dla Państwa wartościowy, proszę o udostępnienie dalej, np. poprzez Facebook czy LinkedIn!
Share on facebook
Facebook
Share on linkedin
LinkedIn

Zdjęcie główne: Unsplash.com

Może Cię też zainteresować