25 . 05 . 2023

Okiem eksperta Komentarz ekspercki Fordata do raportu Real Estate Index Poland, 4Q 2022

25 . 05 . 2023

Komentarz Magdy Zdunek do raportu Real Estate Index Poland, 4Q 2022

W ostatnim kwartale 2022 oraz w pierwszych miesiącach 2023 zobaczyliśmy w końcu ożywienie na rynku nieruchomości. Mowa tu nie tylko o rynku mieszkaniowym, ale także o sektorze obiektów przemysłowych i parków handlowych. W ubiegłym roku na polskim rynku nieruchomości odnotowano transakcje inwestycyjne o wartości ponad 5,7 mld euro. Jednak odnotowano spadek transakcji na już wybudowane nieruchomości magazynowe. Przewiduje się jednak, że zainteresowanie kupujących tym produktem inwestycyjnym powróci w najbliższej przyszłości, ze względu na ograniczenie nowej podaży i presję na wzrost czynszów. Wystarczy spojrzeć na aktywność deweloperów: w Q1 2023 oddano najwięcej metrów kwadratowych nowoczesnej powierzchni handlowej od ośmiu lat. Z kolei lider europejskiego rynku powierzchni przemysłowych, Panattoni, pod koniec 2022 roku rozpoczęła realizację nowych inwestycji m.in. na Pomorzu i Śląsku. Do najważniejszych należy m.in. Panattoni Park Katowice Airport o powierzchni 215 tys. mkw. i wartości 161 mln euro, który będzie kolejną rekordową inwestycją tego dewelopera.

Po trudnym roku 2022, w którym wysokie stopy procentowe i inflacja mocno ograniczyły popyt na zakup nieruchomości, ożywienie widać również w sektorze mieszkaniowym. Zgodnie z danymi PKO BP, w I kw. 2023 r. średnia kwota płacona za metr kwadratowy mieszkania w sześciu największych polskich miastach (Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Łodzi, Poznaniu i Gdańsku) wzrosła o 3,9 proc. w ujęciu kwartalnym oraz o 4,7 proc. względem I kw. 2022 r.. Realnie, tj. po uwzględnieniu inflacji, stawki jednak nadal spadają. Mimo to, w najbliższym okresie analitycy spodziewają się dalszego stopniowego wzrostu sprzedaży i powrotu do trendu wzrostowego cen mieszkań. Istnieje kilka powodów, które przyczyniają się do tej sytuacji. Po pierwsze, obniżka buforu Kapitałowego Nadzoru Finansowego (KNF) poprawiła zdolność kredytową potencjalnych nabywców, co z kolei zwiększyło popyt na rynku nieruchomości. Po drugie, zapowiedź programu „Bezpieczny Kredyt 2%” na pierwsze mieszkanie wywołała zainteresowanie wielu Polaków, którzy czekają na okazję, aby skorzystać z tej oferty. Deweloperzy już teraz przygotowują się na wzmożony wzrost popytu i intensywnie reklamują swoje inwestycje, co zwiększy jeszcze bardziej zainteresowanie rynkiem nieruchomości.

Co jeszcze możemy zaobserwować na rynku nieruchomości?

Coraz więcej firm stawia na strategię zrównoważonego rozwoju i zwiększa znaczenie kwestii energetycznych w swoich decyzjach inwestorskich. Na popularności zyskują inwestycje typu “brownfield”, co potwierdza ich rosnący udział w portfoliach deweloperów. Taka rewitalizacja terenów poprzemysłowych i aktywizacja niewykorzystanych zasobów, które przez lata były zaniedbywane sprzyja ochronie środowiska i wpisuje się w politykę zrównoważonego rozwoju w państwach członkowskich Unii Europejskiej. Rekultywacja terenów poprzemysłowych wiąże się z różnymi działaniami, m.in. dekontaminacją gleby, stabilizacją, wprowadzaniem nowych gatunków roślin. Proces ten sprawia, że stają się one bezpieczne dla ludzi i przyjazne dla środowiska, jednocześnie podnosząc ich wartość estetyczną i użytkową. Połączenie tej strategii z monitorowaniem zużycia energii staje się także priorytetem dla najemców. Jako dostawca rozwiązania Virtual Data Room widzimy też wzrost zapytań o tę usługę ze strony deweloperów. Firmy sprzedają swoje aktywa nieruchomościowe, zmieniają swoje struktury, dokonują przejęć i fuzji – to wszystko wskazuje na to, że w kolejnych miesiącach nie powinniśmy spodziewać się stagnacji na rynku nieruchomości.

Jaką rolę pełni w tym Fordata?

Gwarantuje bezpieczne i wygodne narzędzie Virtual Data Room, z pełnym wsparciem doświadczonego zespołu dostępnego 24/7. Usprawnia realizację wielu procesów biznesowych. Dzięki systemowi data room umożliwiamy profesjonalistom z branży nieruchomości bezpieczne zarządzanie i udostępnianie nawet najbardziej poufnych dokumentów innym osobom, w tym doradcom, audytorom, potencjalnym inwestorom i partnerom biznesowym. Aplikacja VDR zabezpiecza większość formatów plików używanych w branży – mapy, plany budynków, pliki CAD .dwg .dxf i inne, eliminując konieczność tracenia czasu na konwersję plików do PDF, aby bezpiecznie udostępnić je inwestorom. Dodatkowo, zainteresowani nie potrzebują specjalistycznego oprogramowania do otwierania plików graficznych – mogą to wygodnie zrobić w ramach Virtual Data Room. Wystarczy laptop, tablet lub telefon i Internet.

Uczestniczyliśmy już w ponad 500 transakcjach na rynku nieruchomości komercyjnych, co czyni nas ekspertami w zakresie potrzeb firm, doradców i deweloperów powierzchni przemysłowych. Jesteśmy elastyczni i możemy dostosować ofertę do potrzeb użytkowników, niezależnie od tego, czy sprzedają pojedynczą nieruchomość, czy realizują wiele projektów inwestycyjnych w dłuższym okresie czasu.

Pobierz raport

Dowiedz się więcej z najnowszego kompleksowego raportu „REAL ESTATE INDEX POLAND Q4 2022” firmy Navigator.

Pobierz raport tutaj.

Ile głów, tyle pomysłów. Właśnie dlatego każdy z nas dokłada swoją cegiełkę, by zamieszczone treści na naszym blogu były dla Ciebie atrakcyjne i niosły wartość. Odkryj źródło wiedzy i inspiracji dla Twojego biznesu z Fordata.

Chcesz wymienić się wiedzą, podyskutować, zadać pytanie?

Napisz do mnie : #FORDATAteam strona otworzy się w nowym oknie

Fordata Data Room dla Real Estate

Wersja testowa Wersja testowa
Może Cię zainteresować