25 . 05 . 2023

Okiem eksperta Komentarz ekspercki Fordata do raportu Real Estate Index Poland, 4Q 2022

25 . 05 . 2023

Komentarz Magdy Zdunek do raportu Real Estate Index Poland, 4Q 2022

W ostatnim kwartale 2022 oraz w pierwszych miesiącach 2023 zobaczyliśmy w końcu ożywienie na rynku nieruchomości. Mowa tu nie tylko o rynku mieszkaniowym, ale także o sektorze obiektów przemysłowych i parków handlowych. W ubiegłym roku na polskim rynku nieruchomości odnotowano transakcje inwestycyjne o wartości ponad 5,7 mld euro. Jednak odnotowano spadek transakcji na już wybudowane nieruchomości magazynowe. Przewiduje się jednak, że zainteresowanie kupujących tym produktem inwestycyjnym powróci w najbliższej przyszłości, ze względu na ograniczenie nowej podaży i presję na wzrost czynszów. Wystarczy spojrzeć na aktywność deweloperów: w Q1 2023 oddano najwięcej metrów kwadratowych nowoczesnej powierzchni handlowej od ośmiu lat. Z kolei lider europejskiego rynku powierzchni przemysłowych, Panattoni, pod koniec 2022 roku rozpoczęła realizację nowych inwestycji m.in. na Pomorzu i Śląsku. Do najważniejszych należy m.in. Panattoni Park Katowice Airport o powierzchni 215 tys. mkw. i wartości 161 mln euro, który będzie kolejną rekordową inwestycją tego dewelopera.

Po trudnym roku 2022, w którym wysokie stopy procentowe i inflacja mocno ograniczyły popyt na zakup nieruchomości, ożywienie widać również w sektorze mieszkaniowym. Zgodnie z danymi PKO BP, w I kw. 2023 r. średnia kwota płacona za metr kwadratowy mieszkania w sześciu największych polskich miastach (Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Łodzi, Poznaniu i Gdańsku) wzrosła o 3,9 proc. w ujęciu kwartalnym oraz o 4,7 proc. względem I kw. 2022 r.. Realnie, tj. po uwzględnieniu inflacji, stawki jednak nadal spadają. Mimo to, w najbliższym okresie analitycy spodziewają się dalszego stopniowego wzrostu sprzedaży i powrotu do trendu wzrostowego cen mieszkań. Istnieje kilka powodów, które przyczyniają się do tej sytuacji. Po pierwsze, obniżka buforu Kapitałowego Nadzoru Finansowego (KNF) poprawiła zdolność kredytową potencjalnych nabywców, co z kolei zwiększyło popyt na rynku nieruchomości. Po drugie, zapowiedź programu „Bezpieczny Kredyt 2%” na pierwsze mieszkanie wywołała zainteresowanie wielu Polaków, którzy czekają na okazję, aby skorzystać z tej oferty. Deweloperzy już teraz przygotowują się na wzmożony wzrost popytu i intensywnie reklamują swoje inwestycje, co zwiększy jeszcze bardziej zainteresowanie rynkiem nieruchomości.

Co jeszcze możemy zaobserwować na rynku nieruchomości?

Coraz więcej firm stawia na strategię zrównoważonego rozwoju i zwiększa znaczenie kwestii energetycznych w swoich decyzjach inwestorskich. Na popularności zyskują inwestycje typu “brownfield”, co potwierdza ich rosnący udział w portfoliach deweloperów. Taka rewitalizacja terenów poprzemysłowych i aktywizacja niewykorzystanych zasobów, które przez lata były zaniedbywane sprzyja ochronie środowiska i wpisuje się w politykę zrównoważonego rozwoju w państwach członkowskich Unii Europejskiej. Rekultywacja terenów poprzemysłowych wiąże się z różnymi działaniami, m.in. dekontaminacją gleby, stabilizacją, wprowadzaniem nowych gatunków roślin. Proces ten sprawia, że stają się one bezpieczne dla ludzi i przyjazne dla środowiska, jednocześnie podnosząc ich wartość estetyczną i użytkową. Połączenie tej strategii z monitorowaniem zużycia energii staje się także priorytetem dla najemców. Jako dostawca rozwiązania Virtual Data Room widzimy też wzrost zapytań o tę usługę ze strony deweloperów. Firmy sprzedają swoje aktywa nieruchomościowe, zmieniają swoje struktury, dokonują przejęć i fuzji – to wszystko wskazuje na to, że w kolejnych miesiącach nie powinniśmy spodziewać się stagnacji na rynku nieruchomości.

Jaką rolę pełni w tym Fordata?

Gwarantuje bezpieczne i wygodne narzędzie Virtual Data Room, z pełnym wsparciem doświadczonego zespołu dostępnego 24/7. Usprawnia realizację wielu procesów biznesowych. Dzięki systemowi data room umożliwiamy profesjonalistom z branży nieruchomości bezpieczne zarządzanie i udostępnianie nawet najbardziej poufnych dokumentów innym osobom, w tym doradcom, audytorom, potencjalnym inwestorom i partnerom biznesowym. Aplikacja VDR zabezpiecza większość formatów plików używanych w branży – mapy, plany budynków, pliki CAD .dwg .dxf i inne, eliminując konieczność tracenia czasu na konwersję plików do PDF, aby bezpiecznie udostępnić je inwestorom. Dodatkowo, zainteresowani nie potrzebują specjalistycznego oprogramowania do otwierania plików graficznych – mogą to wygodnie zrobić w ramach Virtual Data Room. Wystarczy laptop, tablet lub telefon i Internet.

Uczestniczyliśmy już w ponad 500 transakcjach na rynku nieruchomości komercyjnych, co czyni nas ekspertami w zakresie potrzeb firm, doradców i deweloperów powierzchni przemysłowych. Jesteśmy elastyczni i możemy dostosować ofertę do potrzeb użytkowników, niezależnie od tego, czy sprzedają pojedynczą nieruchomość, czy realizują wiele projektów inwestycyjnych w dłuższym okresie czasu.

Pobierz raport

Dowiedz się więcej z najnowszego kompleksowego raportu „REAL ESTATE INDEX POLAND Q4 2022” firmy Navigator.

Pobierz raport tutaj.

Fordata Data Room dla Real Estate

Wersja testowa Wersja testowa

Ile głów, tyle pomysłów. Właśnie dlatego każdy z nas dokłada swoją cegiełkę, by zamieszczone treści na naszym blogu były dla Ciebie atrakcyjne i niosły wartość. Odkryj źródło wiedzy i inspiracji dla Twojego biznesu z Fordata.

Chcesz wymienić się wiedzą, podyskutować, zadać pytanie?

Napisz do mnie : #FORDATAteam strona otworzy się w nowym oknie

Może Cię zainteresować