Region CEE odgrywa znaczącą rolę w europejskim krajobrazie społecznym, politycznym i gospodarczym. Europa Środkowo-Wschodnia obejmuje 11 z 27 państw członkowskich Unii Europejskiej, a kompetencje handlowe i przemysłowe regionu uczyniły z niego integralną część europejskiej gospodarki produkcyjnej i usługowej. Private equity odgrywa ważną rolę w gospodarce regionu, a branża znacząco przyczyniła się do jego rozwoju. W latach 2003-2019 branża zainwestowała prawie 29 mld euro w ponad 4000 firm z Europy Środkowo-Wschodniej. Wspierane przez PE przedsiębiorstwa odegrały znaczącą rolę w dostarczaniu umiejętności, wiedzy i know-how, zwłaszcza dla firm średniej wielkości i rozwijających się w całej Europie Środkowo-Wschodniej.
Umiejscowiony w sercu Europy region CEE oferuje łatwy dostęp do jednolitego rynku UE o stale rosnącym popycie konsumentów. Dobrze wykształceni, wykwalifikowani specjaliści są wspierani przez doświadczonych lokalnych komplementariuszy (General Partners) w otoczeniu regulacyjnym, które wspiera innowacyjność.
Według S&P Global Market Intelligence po okresie stosunkowo słabej aktywności transakcyjnej w 2020 r. łączna wartość transakcji w regionie Europy Środkowo-Wschodniej osiągnęła w 2021 roku wartość 2,3 mld euro – jest to wzrost o 214% r/r – jednak wciąż nie tak dużo w porównaniu z 4 mld euro odnotowanymi w 2017 r. Łącznie w 2021 r. domknięto 337 transakcji, najwięcej od 2015 r. i 40% powyżej pięcioletniej średniej wynoszącej 241 transakcji rocznie. Według statystyk S&P Global Market Intelligence, Polska była krajem, w którym inwestowano najwięcej: 31% wszystkich zrealizowanych transakcji w regionie w latach 2015-2021.
Na podstawie badania Global PE/VC przeprowadzonego przez Market Intelligence pod koniec 2021 r. zaobserwowano, że ESG staje się coraz bardziej istotną strategią inwestycyjną w Europie Środkowo-Wschodniej. 35% respondentów w regionie stwierdziło, że w 2022 roku zamierza zainwestować w firmy z dobrymi wynikami ESG. Ponadto 43% respondentów zgłosiło, że ich firmy zaczęły wprowadzać praktyki związane z ESG, co stanowi wzrost z 22% w 2020 r.
Podczas gdy pandemia COVID-19 nadal wpływa na biznes na całym świecie i potencjalnie przyspiesza trendy takie jak cyfryzacja, która otwiera nowe możliwości dla private equity, niektóre z kluczowych tematów, które mają nadal dominować w regionie w nadchodzących latach, dzielą się na:
Wiele podmiotów w Europie Środkowo-Wschodniej to świetne firmy, które nie są jeszcze świetnymi przedsiębiorstwami. Często brakuje im struktury, procesów i zasobów, aby szybko wykorzystać pojawiające się możliwości. W takich przypadkach private equity może być dla nich bodźcem do zdobywania nowych rynków, lepszej obsługi obecnych klientów i wzmacniania zespołów zarządzających. GP w Europie Środkowo-Wschodniej mają doświadczenie w uwalnianiu potencjału takich firm, by móc uchwycić wartość wewnętrzną i przyspieszyć wzrost i rozwój swoich spółek portfelowych.
Europa Środkowo-Wschodnia jest również w coraz większym stopniu miejscem dla inwestycji zalążkowych, technologicznych oraz innowacyjnych. Tradycyjnie silne wykształcenie techniczne i poziom umiejętności w regionie CEE, dostępność personelu w obszarach takich jak programowanie i rozwój, dynamiczne środowisko lokalne oraz rządowe programy wsparcia, które doceniają znaczenie rozwoju innowacyjnych przedsiębiorstw, zmieniły krajobraz inwestycyjny. Doświadczeni komplementariusze wspierają tego typu firmy i pozyskują jeszcze więcej kapitału przeznaczonego na inwestycje venture. Oczekuje się, że trend wzrostowy będzie kontynuowany ze względu na rekordowy poziom pozyskiwania funduszy VC w ciągu ostatnich 2–3 lat.
Jeśli chodzi o raportowaną wartość transakcji, w latach 2015-2019 wyraźnie dominowali inwestorzy zagraniczni; Jednak w 2020 roku krajowi inwestorzy zaczęli wnosić więcej pieniędzy do transakcji, co zwiększyło wartość transakcji mieszanych. Ze względu na wielkie rezerwy świeżego kapitału niecierpliwie oczekującego na wdrożenie, dane Market Intelligence pokazują, że region Europy Środkowo-Wschodniej nabiera rozpędu, a komplementariusze szukają nowych możliwości, które mogą przynieść wyższe zyski. Nie można jednak zaprzeczyć, że inwestowanie w niestabilną ekonomicznie i geopolitycznie lokalizację wymaga umiejętności, wiedzy fachowej i odpowiednich danych, aby objąć różne kultury, struktury i działania biznesowe w rozległym regionie Europy Środkowo-Wschodniej.
Artykuł został przetłumaczony przez Krzysztofa Pytla.
Optymalizacja to sukces projektu PE/VC
Wypróbuj FORDATA VDR za darmo przez 14 dni
Zdjęcie główne: Unsplash.com
Sourabh jest specjalistą z blisko 14-letnim doświadczeniem w obszarze private equity, bankowości inwestycyjnej i pracy z klientami korporacyjnymi w zakresie fuzji i przejęć, identyfikacji potencjalnych celów, rynkowego due diligence oraz kreacji wartości.