18 . 10 . 2018
DOBRE PRAKTYKI Jak sprzedać pakiety wierzytelności w Data Room?
18 . 10 . 2018
Rynek zarządzania wierzytelnościami, w dużym uproszczeniu, podzielony jest pomiędzy podmioty sprzedające pakiety wierzytelności oraz firmy windykacyjne. Te drugie, często współpracujące z funduszami inwestycyjnymi, zajmują się odzyskiwaniem wierzytelności.
W dzisiejszym wpisie chciałabym skupić się na grupie pierwszej, czyli na podmiotach sprzedających pakiety. Grupa ta zdominowana jest przez sektor bankowy. To banki są inicjatorem procesu zwanego sekurytyzacją – czyli jednej z metod zarządzania wierzytelnościami.
Sekurytyzacja - korzyści
W momencie sprzedaży pakietów wierzytelności do TFI – tzw. Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych, banki odnoszą wymierne korzyści finansowe. Dlaczego? Bo TFI posiadają fundusze zarządzające wierzytelnościami – tzw. fundusze sekurytyzacyjne. Wśród wspomnianych wcześniej należy wymienić m.in. korzyści podatkowe. Banki nie zaliczają do przychodów sumy osiągniętej ze sprzedaży pakietów do funduszu. Natomiast mogą one zaliczyć w koszt uzyskania przychodów – stratę poniesioną ze sprzedaży (do wysokości niespłaconej ich części). Biorąc pod uwagę obydwa te czynniki, można przyjąć, że zdecydowana większość banków w Polsce – jeśli nie wszystkie – prowadzą procesy sekurytyzacji.
Jakie wyzwania stoją przed bankami w procesie sekurytyzacji?
Jednym z wyzwań dla banków podczas procesu sprzedaży pakietów wierzytelności – jest konieczność przeprowadzenia tzw. due diligence. Co się za tym kryje? Jest to badanie wartości oferowanych pakietów poprzez udostępnienie tysięcy stron dokumentacji kredytowej dla potencjalnych kupujących. Dokumentacja kredytowa to dokumenty poufne, które zawierają szczegółowe dane o pożyczkobiorcach, w tym dane osobowe. Dlatego tak ważne jest odpowiednie ich zabezpieczenie.
Jeszcze niedawno, gdy sekurytyzacja na rynku polskim nie była tak powszechna, due diligence przy procesach sprzedaży pakietów, odbywało się w sposób tradycyjny. Banki udostępniały dokumentację w zabezpieczonych pomieszczeniach, gdzie potencjalni kupujący, pod okiem ochroniarza, mogli zapoznać się z interesującą ich treścią. Nowa rzeczywistość kreuje jednak nowe potrzebny. W związku ze wzrostem ilości firm zainteresowanych kupnem pakietów oraz ogólnym rozwojem rynku zarządzania wierzytelnościami, banki mają potrzebę udostępniania dokumentacji on-line. Dzięki temu mogą to zrobić sprawniej i dotrzeć do większej ilości kupujących, w tym podmiotów zagranicznych.
Wyzwaniem jest jednak bezpieczeństwo. Jak to zrobić, aby dokumenty nie dostały się w niepowołane ręce? Jak udostępniać poufne dokumenty? Aby nikt nie mógł skopiować zawartości czy zachować dokumentów na swoim komputerze? Ważne jest także wybranie takiego rozwiązania, które będzie spełniało wymogi bezpieczeństwa banku i wymogi RODO w zakresie ochrony danych osobowych. (Więcej o RODO piszemy w artykule „RODO – co warto sprawdzić przed wyborem Virtual Data Room).
Pierwszym pomysłem wydaje się stworzenie wewnętrznego systemu w banku, który umożliwiłby realizację tego celu. Udostępnianie własnej infrastruktury IT wiąże się jednak z koniecznością przygotowania procesu, zabezpieczenia dokumentacji i danych oraz monitorowania przebiegu due diligence. Jest to zabieg czaso- oraz kosztochłonny dla banków. Dlatego optymalnym rozwiązaniem stało się korzystanie z usług dostawców zewnętrznych, wspierających organizację i przebieg tych procesów.
Jednym z narzędzi wykorzystywanym przez banki m.in. w procesach sprzedaży pakietów wierzytelności jest system Virtual Data Room. Jest to aplikacja oferowana w formie usługi – dostępna przez przeglądarkę internetową. Nie wymaga ona instalacji na komputerach użytkowników. Dokumenty są dostępne dla przeglądających przez 24h/7, a dostęp do nich mają tylko autoryzowani użytkownicy.
System VDR posiada zabezpieczenia na poziomie tych, które są stosowane w bankowości elektronicznej (szyfrowanie EV SSL, autentykacja przez kody sms, bezpieczne hasła, autowylogowanie itp.) Dodatkowo każda strona dokumentu, umieszczona w systemie, jest opatrzona znakiem wodnym, a także zablokowana jest możliwość robienia zrzutów ekranu, czy wycinania części tekstu. Zarządzający procesem decydują, kto ma dostęp do dokumentów i w jakim zakresie. Mogą oni wskazać do których dokładnie plików, umieszczonych w systemie, dany użytkownik będzie mieć dostęp. Dodatkowo, mogą też określić zakres korzystania z dokumentacji. Decydują czy użytkownik będzie miał możliwość wyłącznie przeglądania dokumentów (opcja read-only), czy też możliwość ich drukowania bądź zapisywania na własnym komputerze. W każdym momencie mają także podgląd do tego kto i jakie dokumenty ogląda i jak długo, które dokumenty są najbardziej popularne, który kupujący jest najbardziej aktywny.
Raporty dostępne w Data Room dają nieograniczone możliwości kontroli. Więcej o Virtual Data Room piszemy w artykule „Virtual Data Room – wszystko co powienieneś wiedzieć”). Dzięki wykorzystywaniu technologii VDR, banki znacznie skróciły czas oraz koszty przeprowadzenia procesów sprzedaży pakietów wierzytelności. Cały sekret tkwi w prostocie dostępu do dokumentów. W rezultacie banki mają możliwość dotarcia z ofertą sprzedaży do większej ilości potencjalnie kupujących, w jednym czasie.
Z własnego doświadczenia wiem, że ważnym aspektem jest także to, że branża VDR co do zasady spełnia wymogi w zakresie bezpieczeństwa stawiane przez banki. Data Room jest szeroko wykorzystywany przez branżę finansową przy realizacji różnych poufnych procesów, w związku z tym branża VDR nauczyła się już tego jakie wymogi musi spełnić (i te formalne i te zw. z tym jakie funkcje musi mieć system), aby podjąć współpracę z bankiem. Tak przynajmniej jest w FORDATA – mamy gotowy komplet dokumentów, które zawsze dostarczamy bankom przy uruchamianiu współpracy, przez co sam proces weryfikacji formalnej przez bank (przez dział bezpieczeństwa, prawny, Compliance, IT) trwa kilka dni, a nie kilka tygodni.
Jeśli udało mi się zainteresować Państwa tematem, zachęcam do kontaktu, chętnie odpowiem na wszelkie pytania. Będę także wdzięczna za polubienie wpisu lub polecenie dalej.
Jeśli już teraz wiedzą Państwo, że Data Room jest rozwiązaniem dla Państwa, TUTAJ znajdą Państwo więcej informacji na temat zasad współpracy, a TUTAJ na temat samego produktu.
Podobał Ci się artykuł?
Ile głów, tyle pomysłów. Właśnie dlatego każdy z nas dokłada swoją cegiełkę, by zamieszczone treści na naszym blogu były dla Ciebie atrakcyjne i niosły wartość. Odkryj źródło wiedzy i inspiracji dla Twojego biznesu z Fordata.
Chcesz wymienić się wiedzą, podyskutować, zadać pytanie?
Napisz do mnie : #FORDATAteam strona otworzy się w nowym oknie
Odkryj sposób na sprzedaż pakietów wierzytelności - Data Room daje Ci wszystko, czego potrzebujesz!
Wypróbuj za darmo VDR Wypróbuj za darmo VDR-
01 . Seryjne przejęcia M&A w pigułce - dobre praktyki i technologia
Zarówno seryjne, jak i pojedyncze procesy buy side M&A odgrywają istotną rolę w strategiach rozwoju firm. Jednak różnią się one celem, skalą i podejściem, co determinuje ich znaczenie dla firmy.
15.07.2024
-
02 . Fałszywe porównywarki Virtual Data Room – jak je rozpoznać?
Fałszywe porównywarki oprogramowania to problem również branży Virtual Data Room. Jakie cechy mówią, że serwis rankingowy to zwyczajny fejk? Sprawdźcie!
14.03.2024
-
03 . Wywiad: Ruszył nabór do programu EPC Plus - jednostki samorządu terytorialnego mają czas do sierpnia
Nabór do projektu „Renowacja z gwarancją oszczędności EPC Plus” trwa od 29 stycznia do 30 sierpnia 2024 r. Wywiad z dr. Rafałem Cieślak, radcą prawnym specjalizującym się w projektach EPC i PPP.
13.02.2024
-
04 . Bezpieczna alternatywa dla Dropboxa do Due Diligence
„Po co mam płacić za VDR, skoro mogę użyć Dropbox”– to pytanie czasem pada z ust naszych klientów. Odpowiedź…
26.01.2024
-
05 . Transformacje i wyzwania: europejski fintech w 2023 roku
Europejski ekosystem Fintech, niegdyś charakteryzujący się szybkim wzrostem i licznymi inwestycjami, doświadczył znaczących zmian i wyzwań w 2023 roku. Gdzie obecnie znajduje się sektor? Jaki wpływ ma środowisko inwestycyjne? Jakie są widoczne trendy?
16.11.2023
-
06 . Partnerstwo Publiczno-Prywatne (PPP) w Polsce
Partnerstwo Publiczno-Prywatne (PPP) – optymalizacja wydatków budżetowych i efektywna współpraca między sektorem publicznym a prywatnym. Poznaj korzyści i kluczowe elementy wspólnych projektów PPP.
09.11.2023
-
07 . Branża energetyczna 2023: Virtual Data Room w transakcjach M&A
Sytuacja w branży energetycznej w Polsce i w Europie Środkowo-Wschodniej dynamicznie się zmienia. Inwestycje w odnawialne źródła energii – jak wyglądają?
06.06.2023
-
08 . Po co VDR w procesie Due Diligence?
Procesy fuzji i przejęć stanowią stały element świata gospodarczego. Ich celem jest osiągnięcie korzyści str…
27.05.2023
-
09 . Jakie dokumenty można załadować do systemu VDR?
Virtual Data Room to świetna alternatywa dla programów typu Dropbox i Google Drive, szczególnie gdy w grę..
13.03.2023
-
10 . Co to jest i na czym polega audyt w firmie?
Bywa nieunikniony i często wzbudza nieracjonalny strach. W rzeczywistości jest doskonałą okazją, by…
09.02.2023
-
11 . Venture Capital a Private Equity. Różnice między funduszami.
Jakie są główne różnice pomiędzy funduszami Private Equity i Venture Capital? Przekazujemy w pigułce najważniejsze cechy obu z nich.
15.06.2022
-
12 . Fundraising - jak pozyskać finansowanie z narzędziem VDR?
Pozyskiwanie finansowania to proces wymagający właściwego planowania w oparciu o aktualne warunki ek…
26.05.2022
-
13 . Kogo i do czego zobowiązuje DORA?
Rozporządzenie DORA to kolejny krok UE w stronę operacyjnej odporności na zagrożenia cyfrowe podmiotów sektora finansowego. Kogo dotyczy?
19.05.2022
-
14 . Bezpieczne udostępnianie dokumentów firmowych. Poradnik dla właścicieli firm.
Jak udostępniać dokumenty firmowe bezpiecznie? Udostępnianie plików w wirtualnym pokoju danych to sposób na lepszy workflow oraz wizerunek.
15.04.2022
-
15 . Jak usprawnić obieg dokumentów w firmie - 5 zasad
Biurka załadowane segregatorami i zabiegani pracownicy z tekturowymi folderami w rękach – to już kl…
25.11.2021
-
16 . FORDATA a wymagania KNF - jak działamy?
Komunikat KNF do podmiotów nadzorowanych, chmura publiczna i hybrydowa – jak FORDATA spełnia wymagania KNFu? Czy spełniasz wytyczne?
02.11.2020
-
17 . Plan ciągłości działania - dlaczego firma powinna go mieć?
Pandemia uświadomiła wielu firmom, że chociaż nie da się przewidzieć wszystkich czarnych scenariuszy, posia…
25.06.2020
-
18 . Czy załączniki w twoim emailu są bezpieczne?
Współczesne biuro nie potrafi funkcjonować bez poczty email. Według firmy Radicati Group, statystyczny pra…
02.03.2020
-
19 . Zaczernianie tekstu w dokumentach PDF - jak robić to dobrze?
Anonimizacja anonimizacji nierówna – może się okazać, że zaczernienie tekstu w naszym dokumencie, które na pi…
27.02.2020
-
20 . 5 porad dla startupu od FORDATA – od czego zacząć?
Porady dla startupu, od startupu. Jak zacząć? Na co zwrócić uwagę? Opieramy się na własnych doświadczeniach.
19.11.2019
-
21 . VDR - wygodna alternatywa dla serwerów FTP
Serwer FTP nawet dzisiaj jest popularną metoda przesyłania plików. Z jego pomocą możemy szybko podzielić się w…
18.09.2019
-
22 . VDR jako Legal Tech - Elastyczne oprogramowanie dla prawników
Termin legal tech w ciągu ostatnich lat zyskał w Polsce bardzo dużą popularność. Dzieje się tak ze względu na sze…
12.09.2019
-
23 . Przechowywanie danych w chmurze, a bezpieczeństwo plików
Wydaje się, że sieć już spowszedniała. Ogrom dedykowanych usług, coraz szybsze transfery i wzrastająca mobil…
31.07.2019
-
24 . Etapy badania Due Diligence – sprzedaż biznesu krok po kroku
Każda dobra decyzja inwestycyjna opiera się na solidnej wiedzy na temat danego przedsiębiorstwa i pr…
25.06.2019
-
25 . Badanie Due Diligence spółki - na czym polega i jak przebiega proces?
Wyjaśniamy czym jest oraz jak przebiega badanie Due Diligence. Sprawdź jak rozwiązania VDR mogą pomóc w procesie badania spółki.
18.06.2019
-
26 . Audyt Due diligence z wykorzystaniem Virtual Data Room czyli bezpieczeństwo w Twojej firmie
Każda firma wraz ze swoim rozwojem dochodzi do etapu, kiedy kontrole w postaci audytów (np. finansowych, po…
14.01.2019
-
27 . Własność intelektualna w Life Science, a ochrona poufnych informacji
Life Science jest pojęciem szerokim i w biznesie obejmuje przedsiębiorstwa, których główna działalność…
16.11.2018
-
28 . Etapy projektu z wykorzystaniem Virtual Data Room
Ciekawi jesteście, w jaki sposób przebiega projekt VDR w firmie FORDATA? Co nasz fantastyczny Dział…
22.10.2018
-
29 . Fantastyczny Dział OK - przewaga konkurencyjna FORDATA
W FORDATA jesteśmy ponadprzeciętnie elastyczni i skupieni na potrzebach naszych klientów. Możesz zlecić nam szereg zadań…
06.12.2017
-
30 . Polityka i Organizacja InfoSec, czyli jak wdrożyliśmy normę ISO 27 001 w FORDATA
Jak nasza firma skutecznie wdrożyła politykę i organizację InfoSec zgodnie z normą ISO 27001? Odkryj tajniki naszego sukcesu w zarządzaniu bezpieczeństwem informacji.
30.11.2017
-
31 . Co to jest Virtual Data Room czyli wszystko co powinieneś wiedzieć
Co to jest Virtual Data Room? Jak korzystać z systemu, który pozwala na efektywniejsze przeprowadzenie transakcji fuzji i przejęć?
25.10.2017
-
32 . ISO 27001:2013 audyt recertyfikacji bieżącej rejestracji
Celem audytu było przeprowadzenie audytu re-certyfikacji bieżącej rejestracji. W ramach audytu zweryfikowano, czy wszystkie elementy zakresu certyfikacji oraz wszystkie obszary normy są skutecznie
20.07.2017
-
33 . Przekazujesz dane osobowe do chmury?
Zobowiązanie RODO powinniśmy mieć zawsze z tyłu głowy. Jak zadbać o jego przestrzeganie i wybrać odpowiedniego dostawcę chmury?
24.02.2017
-
34 . Gwarancja bezpieczeństwa dla klientów ISO 27001:2013
FORDATA, od momentu podjęcia swojej działalności, dąży do zagwarantowania jak najwyższej ochrony danych powierzanych przez klientów.
13.01.2017
-
35 . Standard GPG, czyli o bezpiecznym szyfrowaniu
Rozwój technologii niesie ze sobą coraz większe zagrożenia związane z bezpieczeństwem informacji. Ochrona poufnych danych przed tzw. wyciekiem dotyczy już każdej firmy, która ceni bezpieczeństwo informacji.
13.07.2016
-
36 . Powstał Kodeks Dobrych Praktyk Restrukturyzacji
Kodeks Dobrych Praktyk Restrukturyzacji powstał w ramach drugiej edycji kampanii: „For better data flow – praktykuj efektywne transakcje”.
16.06.2016
-
37 . BYOD jako nowe wyzwanie dla działów bezpieczeństwa firm
Wykorzystywanie prywatnych urządzeń podczas wykonywania obowiązków zawodowych powoli staje się regułą, która nie dziwi. W jakim kierunku zmierzać będzie trend BYOD?
15.02.2016
-
38 . Popieramy Kodeks Dobrych Praktyk Transakcyjnych
Wskazówki Kodeksu dobrych praktyk transakcyjnych dotyczą̨ transakcji fuzji i przejęć́, partnerstwa publiczno-prywatnego, restrukturyzacji, debiutu giełdowego, emisji obligacji oraz pozyskiwania inwestora.
10.11.2015
-
39 . Vendor Due Diligence - wartość przygotowania się do negocjacji
Jak właściciele spółki powinni przygotować się do negocjacji, by wynieść jak najwięcej korzyści ze sprzedaży własnego podmiotu? Korzyści z przeprowadzenia Vendor Due Diligence
09.11.2015
-
40 . Seed capital jako szansa dla rozwoju innowacyjności w Polsce?
Fundusze Seed Capital inwestują przede wszystkim niewielkie kwoty w projekty będące w początkowej fazie realizacji.
21.01.2014
-
41 . Przygotowanie spółki do debiutu giełdowego
Wiele spośród dobrze prosperujących firm decyduje się pozyskać środki finansowe na dalszy rozwój na giełdzie papierów wartościowych. Gdzie szukać zainteresowanych?
07.10.2013