Termin legal tech w ciągu ostatnich lat zyskał w Polsce bardzo dużą popularność. Dzieje się tak ze względu na szereg wyzwań, przed którymi stoi dzisiaj branża prawnicza. Polskie kancelarie i kadry prawnicze muszą uelastyczniać sposób pracy, aby sprostać wymaganiom klientów, stale dostosowywać się do zmieniających się regulacji prawnych, a przy tym optymalizować koszty. Nowoczesne rozwiązania informatyczne przygotowywane z myślą o działach prawnych firm oraz kancelariach, są odpowiedzią na te potrzeby. Takim rozwiązaniem jest m.in. Virtual Data Room.
Prawnicy od dawna korzystają z różnego rodzaju oprogramowania edytorskiego, wspomagającego procesy przygotowywania dokumentów czy organizacji pracy kancelarii. Legal tech w dzisiejszym rozumieniu wykracza jednak poza standardowo pojmowane oprogramowanie biurowo-prawnicze. Dzisiejsza rzeczywistość rynkowa, na którą składają się globalizacja, nowe wyzwania regulacyjne, ograniczenia budżetowe, decentralizacja pracy, skłania przedstawicieli branży do korzystania także z zaawansowanych technologii IT. Pociąga to za sobą zmianę jakościową w funkcjonowaniu firmy.
Jednak pomimo rosnącego rynku IT dla prawników, branża napotyka szereg trudności we wdrażaniu nowoczesnych technologii. W Polsce to przede wszystkim brak zaplanowanego budżetu celowego, nieznajomość istniejących rozwiązań, a często także niedostatek zlokalizowanych i prostych w obsłudze produktów sprawia, że kancelarie i działy prawne nie wdrażają ich do swojej działalności. Zaawansowane usługi tego typu najczęściej zlecane są przez firmy zewnętrznym podmiotom. Za PwC – jedynie 3% przedstawicieli departamentów prawnych w Polsce potwierdza, że ich firmy „posiadają oddzielny budżet na technologię prawną kontrolowany przez własny dział prawny”. Producenci oprogramowania i usług dedykowanych sami mają szansę na zapełnianie tej luki przez odpowiednie przygotowanie produktu.
Jednym z najważniejszych wyzwań, jakim musi sprostać obecnie segment Legal Tech w Polsce, aby być naprawdę użytecznym dla prawników w perspektywie czasowej, jest (za wynikami badań PwC) także odpowiedni poziom kompatybilności (compliance) na styku prawa i technologii, a także jej zgodność z RODO. Kluczowa dla prawników okazuje się możliwość odpowiedniej interpretacji regulacji, które powstają w wyniku pojawiania się na rynku nowoczesnych technologii, poprzez wdrażanie nowych rozwiązań we własnej kancelarii czy dziale. Prawnicy będą dzięki temu w stanie odpowiednio interpretować kwestie prawne klientów, którzy z takich technologii korzystają w swoich przedsiębiorstwach. W przyszłości sferą problemową może okazać się na przykład interpretacja treści dokumentów generowanych przez wspomnianą wcześniej sztuczną inteligencję.
Aby dobrze wykonywać swoją pracę i służyć klientom, prawnicy muszą sami stosować i rozumieć nowoczesne narzędzia informatyczne, a te są i będą stosowane globalnie coraz powszechniej. Dlatego w tym kontekście bardzo istotne jest dzisiaj konsekwentne znoszenie znanych ograniczeń. W Polsce odbywają się konferencje poświęcone problematyce Legal Tech, a świadomość znaczenia nowoczesnych technologii będzie rosnąć. Otworzy to drzwi dla wielu innowacji i zmiany organizacji pracy każdej wielkości podmiotów. Na rynku istnieją już rozwiązania, które są odpowiedzią na powyższe ograniczenia. Cechują się one prostotą użytkowania (często w modelu SaaS, nie wymagającym wdrożenia), są zgodne z RODO i dostępne dla każdego rodzaju kancelarii pod względem kosztów i szybkości implementacji. Do grona tych rozwiązań zalicza się także virtual data room.
Jako dostawca VDR z dużym doświadczeniem w pracy zarówno z globalnymi firmami, jak Dentons, White & Case, Weil, jak i mniejszymi, lokalnymi kancelariami, np. DSK Kancelaria, Zaborski, Morysiński Adwokacka Spółka Partnerska, SK&S Legal, oferujemy nowoczesne rozwiązanie, które wprowadza trendy technologiczne do polskiej branży prawniczej. Nasi klienci korzystający z Virtual Data Room doceniają:
Legal Tech dla prawników!
Testuj bezpłatnie przez 14 dni i poznaj funkcjonalność systemu FORDATA VDR
Zdjęcie główne: Unsplash.com